18.08.2009

hakkimizi helal etmiyoruz

Kimdir bu Güven Erkaya?

‘BÇG'nin mimarı Güven Erkaya, “1974'de gerçekleştirilen Kıbrıs Harekatı'nda Kocatepe Muhribi'ni tartışmalı bir şekilde batıran amiral olarak adını duyurdu. Güven Erkaya, 28 Şubat sürecinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nı yürütmekteydi. Refahyol hükümeti döneminde Başbakan Necmettin Erbakan'ın Başbakanlık'ta düzenlediği bir yemekte içki istiyorum diyerek tepinmişti...
 

DİLİPAK'IN EVİNİ SATTIRDILAR-HABERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

‘BÇG'nin mimarı Güven Erkaya, “1974'de gerçekleştirilen Kıbrıs Harekatı'nda Kocatepe Muhribi'ni tartışmalı bir şekilde batıran amiral olarak adını duyurdu. Güven Erkaya, 28 Şubat sürecinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nı yürütmekteydi. Refahyol hükümeti döneminde Başbakan Necmettin Erbakan'ın Başbakanlık'ta düzenlediği bir yemekte içki bulunmaması üzerine tartışma çıkaran ve dışarıdan içki aldırtan Güven Erkaya'nın çok içki içmesine bağlı olarak yakalandığı bağırsak kanserinden öldüğü açıklandı.'' 

28 Şubat sürecinde imam hatip liseleri, başörtüsü ve kuran kurslarına karşı büyük savaş açan Güven Erkaya, öltmünün ardından imamın önüne getirilerek cenazesi yıkandı ve toprağa verildi. Erkaya, Gemisini batıran kaptan olarak Türk tarihine geçti. 

Kocatepe Muhribi nasıl batırıldı?

Türk jetleri üç Türk gemisini havadan tespit etti. Türk Deniz Kuvvetleri'ne bölgede Türk gemisi olup olmadığı soruldu. Ankara'dan gelen cevap hayırdı. Bunun üzerine Türk jetleri Yunan gemileri yerine Türk gemilerine bombardımana tuttu. Deniz Kurmay Yarbay Güven Erkaya'nın kaptan olduğu Kocatepe Muhribi Türk uçaklarının hava saldırıları sonucu isabet alarak 54 askerimizin şehit olmasına sebep olmuştu. Erkaya ise botlarla Kocatepe ve şehit olan askerleri terkederek olay yerinden kaçmıştı. Erkaya'nın imdadına İsrail gemisi yetişmişti.''

Tedavi gördüğü Kasımpaşa Deniz Hastanesi'nde 24 Haziran 2000 tarihinde ölen Emekli Oramiral Güven Erkaya dönemindeki BÇG dayatmaları, birçok insanın işini, eşini ve istikbalini kaybetmesine sebep oldu. Kuran kursları kapandı. İmam hatipler ağır darbe yedi. Başörtülü öğrencilerin gözyaşları dinmedi.16.08.2009

Can,asker ,insan

Vatan kutsaldir.Insan ise vatandan daha kutsaldir.Çünkü vatan insan için vardir insan vatan için degil.Vatansiz insan olurda insansiz vatan olmaz.
Bir devlet düşününki bütün insanlari bir hastaliktan yada savaştan dolayi ölmüş.Orasi artik kimsenin vatani degildir.O toprak parçasi vatanliktan çikip sahipsiz kara parçasi olmuştur artik.
Bugünkü Taraf ta Pkk ile çatismada yaralandigi,sakatlandigi halde tekrar cepheye gönderilen bir askerin öyküsü var.

Kendimi harcanmış gibi hissediyorum
Sakat halde kendisini birliğine geri gönderen GATA’nın raporunun aksine, terhis olduktan sonra, ‘sağlıklı bir bedene ve ruha’ sahip olmadığına dair birçok yerden rapor almış Altında. Devletin kendisine gazilik maaşı bağlaması için onlarca kez Milli Savunma Bakanlığı’na dilekçe ile başvurmuş. Ama hiçbir sonuç alamamış. “Ama yine de bana asıl dokunan, devletin bizi adam yerine koymaması” diyor Er Altında ve soruyor: Harcanmış ve sonra da bir kenara atmış duygusu ile yaşamak çok ağırıma gidiyor. Şimdi soruyorum, beni bu hale kim getirdi? Neden beni ortada bıraktınız? Neden? Neden?”


Evet askerimiz kendini harcanmis hissediyor.
Geçen yazimda çanakkale savasina deginmis ve körü körüne anadolu gencinin heder oldugunu yazmistim.Malesef türk silahli kuvvetlerinde ayni zihniyet devam ediyor.Silahli kuvvetleri yöneten kadro için ne yazikki askerin hiç bir degeri yoktur.Asker bir mermi,bir tüfek yada herhangi bir esyadir çogu komutanlar için.Asker ölmüs,sakat olmus veyahut soguktan donmus hiç önemi yok.Nasil olsa Anadoluda asker olacak genç çok.Ne demisti Nevzat Tandogan: "ulan anadolulu senin görevin vergi vermek ve çagirdigimizda askere gitmek".Hadi Tandoganin sinifi belliydi diyelim.Anli sanli "dindar","vatansever" Enver Pasamiz ne demisti donarak ölen askerler için? - Nasil olsa ölmiyeceklermiydi.
Düsünebiliyormusunuz adamdaki kafa yapisini.

Anadolu topraginin özelligimidir, halkinin özelligimidir artik bilemiyorum;egitim görüp üst seviyeye çikanlar alttakileri hizmetci gibi görüyor.Sivilide askeri,seçilmiside atanmisida ayni zihniyette.

Geçen bir gazetede DTP lilerin ana-babasinin,dedesinin inanç,örf ve adetlerinden ne kadar kopuk olduklarini yazmis.Niteki sayin Cumhuriyet Bas savcimiz Abdurrahman Yalçin Kaya'nin da bi Molla torunu oldugunu hatirlatiyor.
Evet dedesi Din adami,babasi ve bütün fertleri dindar bir aileye mensup Yalçinkaya Ak Parti'yi dindarlikla suçladi ve kapatma davasi açti.
Gelde bunu anla.

Bu yazimi okuyan bütün akademisyenlere,üniversite talebelerine çagri yapiyorum,Türkiyede bürokrasi neden halktan kopuk ve hatta halka karsi.

Universite tezi olacak en güzel malzeme.

11.08.2009

Mevziden her kim ayrılırsa, idam edileceğini kat’i surette ihtar eylerim

Süphelenmek,herseyi sorgulamak insanlara has bir haslettir.Hayvanlarda bu duygu yoktur,onlar sorgulamaz.Eger bir koyun bir uçurumdan atlar ve ölürse sürüdeki diger koyunlarin hepside aynisini yapar.Nitekim bundan birkaç ay önce böyle bir olay meydana geldi zannederim Kars civarinda.Sürünün tamami uçurumdan atlayarak ölmüsler.
Insanlar bir eylemi yapmadan hesap eder,eylemin iyi,kötü yanlarini karsilastirir hangisi daha karli ise onu yapar.Heleki askeri harekatlar o isin ehli olan komutanlar trafindan enine boyuna ölçülür ve en az zaiyat veren çözüm uygulanir.Ne yazikki bazi istisnalarda oluyor.Maddi ve manevi hasarin ne oldugunua bakmaksizin dir ideoloji ugruna insanlar körü körüne ölüme sürüklenebiliniyor.Bu kör ideolojinin emsallerini Amerik/Japonya savaslarinda görüldü.Ilk olarak kamikaz kelimesini dünya bu savasta duymus oldu.Çünkü bu savasta japon askerleri kendilerini bomba olarak kullandilar.Vatan ugruna,kahramanlik ugruna..Ama yillar sonra Japon halki bunu yanlis oldugunu anladi.

Ne yazikki biz millet olarak halen ölülerimizle övünüyoruz.Vah,tüh keske olmasaydi diyen neredeyse yok gibi.Ne kadar ölü o kadar kahramanlik.Yürekler acisi bir anlayis.

Bugünkü Milliyet de bir haber okudum:
ÇANAKKALE Savaşları sırasında 27'nci Alay Komutanı Yarbay Şefik Aker’in, 25 Nisan 1915 Anzak çıkartmasından 3 gün sonra, durumun en kritik olduğu bir anda cephedeki bölüklerden birinden gelen ‘geri çekilme’ isteğine karşı verdiği sert emir, 94 yıl sonra gün yüzüne çıktı. Yarbay Aker'in, geri çekilmeyi teklif eden bölük komutanına gönderdiği, “Mevziinizi muhafaza edeceksiniz. İcap ederse hepiniz orada gömüleceksiniz. Oradan her kim ayrılırsa idam edileceğini kat’i surette ihtar eylerim” emrini içeren 94 yıllık mektup, Çanakkale’deki özel bir müzede sergilenecek.

“Mevziinizi muhafaza edeceksiniz. İcap ederse hepiniz orada gömüleceksiniz." demis ve aksini yapani idam edecegini söylemis.
Peki türk'ün kahramanligi nerde?
Demekki asker kahramanliktan degil mecburen savasmis.Zaten öyle veya böyle ölecek.Napoleon,Cengiz Han,Hitler ve nice despot diktatörler ayni yöntemi kullandilar.
Eh nasil olsa ölen kendileri degil.Bir asker ölür yerine baskasi geçer.
Esas kahramanlik,gerçek deha topyekün ölüm pahasina degil az miktarda zaiyat vererek savasi kazanmaktir.

Bu çanakkale savasi etrafinda dolasan hurafeler beni isyan ettiriyor.
Birileri yok efendim yesil sariklilardan,diger türk askerinin kahramanligindan dem vuruyor.Her iki kesimde bu savasin kutsal,gerekli,kaçinilmaz oldugunu anlatiyor ve onunla övünüyor.
Bir Allah'in kulu da çikip yahu biz bu svasi yapmasak olmazmiydi,bu bize ne kazandirdi demiyor.250 bin vatan evladini almanlarin selameti için yok etmenin neresi kahramanlik.Bana göre bu savas tarimizin büyük cinyaetleri arasinda yargilanmali.Tek kursun atmadan sogukta donan 90bin evladimiz da ayni caniler trafindan telef edilmedimi?.