16.08.2009

Can,asker ,insan

Vatan kutsaldir.Insan ise vatandan daha kutsaldir.Çünkü vatan insan için vardir insan vatan için degil.Vatansiz insan olurda insansiz vatan olmaz.
Bir devlet düşününki bütün insanlari bir hastaliktan yada savaştan dolayi ölmüş.Orasi artik kimsenin vatani degildir.O toprak parçasi vatanliktan çikip sahipsiz kara parçasi olmuştur artik.
Bugünkü Taraf ta Pkk ile çatismada yaralandigi,sakatlandigi halde tekrar cepheye gönderilen bir askerin öyküsü var.

Kendimi harcanmış gibi hissediyorum
Sakat halde kendisini birliğine geri gönderen GATA’nın raporunun aksine, terhis olduktan sonra, ‘sağlıklı bir bedene ve ruha’ sahip olmadığına dair birçok yerden rapor almış Altında. Devletin kendisine gazilik maaşı bağlaması için onlarca kez Milli Savunma Bakanlığı’na dilekçe ile başvurmuş. Ama hiçbir sonuç alamamış. “Ama yine de bana asıl dokunan, devletin bizi adam yerine koymaması” diyor Er Altında ve soruyor: Harcanmış ve sonra da bir kenara atmış duygusu ile yaşamak çok ağırıma gidiyor. Şimdi soruyorum, beni bu hale kim getirdi? Neden beni ortada bıraktınız? Neden? Neden?”


Evet askerimiz kendini harcanmis hissediyor.
Geçen yazimda çanakkale savasina deginmis ve körü körüne anadolu gencinin heder oldugunu yazmistim.Malesef türk silahli kuvvetlerinde ayni zihniyet devam ediyor.Silahli kuvvetleri yöneten kadro için ne yazikki askerin hiç bir degeri yoktur.Asker bir mermi,bir tüfek yada herhangi bir esyadir çogu komutanlar için.Asker ölmüs,sakat olmus veyahut soguktan donmus hiç önemi yok.Nasil olsa Anadoluda asker olacak genç çok.Ne demisti Nevzat Tandogan: "ulan anadolulu senin görevin vergi vermek ve çagirdigimizda askere gitmek".Hadi Tandoganin sinifi belliydi diyelim.Anli sanli "dindar","vatansever" Enver Pasamiz ne demisti donarak ölen askerler için? - Nasil olsa ölmiyeceklermiydi.
Düsünebiliyormusunuz adamdaki kafa yapisini.

Anadolu topraginin özelligimidir, halkinin özelligimidir artik bilemiyorum;egitim görüp üst seviyeye çikanlar alttakileri hizmetci gibi görüyor.Sivilide askeri,seçilmiside atanmisida ayni zihniyette.

Geçen bir gazetede DTP lilerin ana-babasinin,dedesinin inanç,örf ve adetlerinden ne kadar kopuk olduklarini yazmis.Niteki sayin Cumhuriyet Bas savcimiz Abdurrahman Yalçin Kaya'nin da bi Molla torunu oldugunu hatirlatiyor.
Evet dedesi Din adami,babasi ve bütün fertleri dindar bir aileye mensup Yalçinkaya Ak Parti'yi dindarlikla suçladi ve kapatma davasi açti.
Gelde bunu anla.

Bu yazimi okuyan bütün akademisyenlere,üniversite talebelerine çagri yapiyorum,Türkiyede bürokrasi neden halktan kopuk ve hatta halka karsi.

Universite tezi olacak en güzel malzeme.

0 Yorum:

Yorum Gönder

Kaydol: Kayıt Yorumları [Atom]

Bu yayına verilen bağlantılar:

Bağlantı Oluştur

<< Ana Sayfa