5.09.2008

TSK bu ayrimciliga son vermesi lazim

TSK nin internet sitesini gezinirken askeri okullara girmek isteyen ögrenci adaylarindan istenilen bilgiler hayli ilgimi çekti.
Ögrenci adaylarindan bu kadar mahrem bilgilerin istenmesi bana göre tam bir skandal. Hiç kimseninde şikayetci olmamasi daha büyük skandaldir bana göre.Zira böyle bir uygulamanin evrensel insan haklarina aykiri oldugunu düsünüyorum.Zannedersem yalnizda degilim ama sesini çikaran yok.

Ögrencilerden istenilen belgeler:

Aday ögrenciden istenilen genel bilgilerden sonra :
Formun Arka Yüzüne :
Asağıda belirteceğiniz yakınlarınıza ait , son üç ay içinde çekilmis vesikalık fotoğraflarını ve ailenizin topluca çekilmis bir fotoğrafını
yapıstırınız.

Evet TSK okullarina alacagi ögrenciler arasinda askerlikle hiç alakasi olmayan taleplerde bulunuyor.Kara harb okuluna aday ögrenci ile "yakinlariniza ait aile fotografi" ne demek oluyor.Eger Fransada böyle bir uygulama olsa hemen mahkemeye verilirdi.


Iste size Fransiz kara kuvvetlerine girmek isteyen ögrenci veya uzmanlar için basvuru talebi:

Nom*(soyisim)
Prénom*(isim)
Adresse*(adres)

Adresse suite(adres 2)
Code Postal*(sehir kodu)
Ville*(sehir)
Pays*(ülke)
Par téléphone*(telefon)
Adresse électronique*(e-mail)
Date de naissance*(dogum tarihi)
Sexe*(cinsiyet)
Plus haut diplôme détenu*(en son aldigi diploma)
Situation de famille*(medeni durumu)
Situation vis-à-vis de l'emploi*(is durumu)
Contenu de votre message(mesajinizin içerigi):

Evet istenilen bilgilerin hepsi bu kadar.Türkçesini parantez içerinde yazdim.

Aradaki farki gördünüzmü.
TSK kendi bünyesine alacagi kisilerin basi örtülü olup olmadigini ögrenmek için yedi sülalesinin fotografini istiyor.Fransa Silahli kuvvetleri ise sadece adayin kimligi,diplomasi ve adresini istiyor.Kimin oglu kimin kizidir fark etmez.

Diyeceksiniz TSK tehlikeli kisileri almamak için bunu yapiyor.Evet dogru TSK basi örtülü Anadolu müslüman ailelerin çocuklarini bir tehlike olarak görüyör.Ama öte yandan içeride PKKci,ergenekoncu,askeri malzemeyi kendi çikarina kullanan sahtekarlari nasilsa göremiyor.

Hergün Askerimize kurulan tuzaklar,sehitler neden hiç kesilmiyor acaba.TSK hiç düsünmezmi nereden biliniyor askerin güzergahi da mayin patlatiliyor,baskin yapiliyor.TSK kendi bünyesinde müslüman avina çikacagina dini inanci ne olursa olsun namuslu dürüst çaliskan insanlari tercih etse ülke için daha faydali olurdu.

Insanlar milliyetlerini,dogdugu yeri, ana-babasini seçemedigi gibi ,genellikle dinlerinide seçemezler.Ailesi hangi dine mensupsa o inançta kalirlar.Bu sebepten dolayi insanlari inancindan dolayi ayrimciliga tabi tutmak uluslar arasi insan haklari beyannamesinde suç sayilmistir.

Umarim yeni Genel Kurmay Baskani Ilker Basbug bu adaletsiz şartnameyi degistirir ve daha demokratik,daha adil asker seçimi yapar.

0 Yorum:

Yorum Gönder

Kaydol: Kayıt Yorumları [Atom]

Bu yayına verilen bağlantılar:

Bağlantı Oluştur

<< Ana Sayfa